Blog

14 grudnia 2017

Wyprawka do porodu, czyli co spakować do szpitalnej torby

Chyba nie ma jednej uniwersalnej i idealnej dla wszystkich kobiet listy rzeczy, które należy zabrać ze sobą do szpitala i mieć pod ręką w czasie porodu i w pierwszych dniach po nim.

Dla każdej mamy idealna wyprawka do szpitala oznacza trochę coś innego i bezbłędnie spakowana torba to ta do drugiego lub kolejnego porodu. Biorąc pod uwagę doświadczenia nasze (Kiinde Polska team łącznie powił już piątkę dzieci) oraz wielu znajomych mam, i my postanowiłyśmy przedstawić Wam idealną wyprawkę szpitalną naszym subiektywnym zdaniem. Każdy punkt z naszej listy zostanie okraszony wyczerpującym komentarzem.

 

Ilości jakie sugerujemy dotyczą 3 dniowego pobytu w szpitalu

Dla dziecka

 • ubranka – bodziaki z krótkim rękawem zapinane z przodu (nie zakładane przez głowę) i pajacyki z długimi rękawkami - 6 -7 kompletów. Dodatkowo 3 cienkie bawełniane czapeczki.
 • okrycia kąpielowe z kapturkiem – 3 sztuki. Wydaje się dużo, ale pierwsze zapewne zostanie użyte przy porodzie i odjedzie ze szpitala w stanie "nie do użytku". Dwa pozostałe zostaną zasikane lub ubrudzone resztkami mazi płodowej przy pierwszych kąpielach (jeśli się na kąpiel dziecka zdecydujecie). 
 • pieluszki tetrowe – 15 sztuk. Większość poradników pisze o 10 sztukach, naszym zdaniem to za mało. Pieluszki takie służą do ważenia, mierzenia dziecka (kładzione są na sprzęcie szpitalnym), do odbijanie dziecka, do podłożenia na przewijak i nawet świetnie zastępują brak czystego okrycia kąpielowego.
 • podkłady do przewijania 60x60cm – 5 sztuk. Kładzie się go wszędzie tam, gdzie dziecko. Są czyste, nieprzemakalne, izolują od chłodnych, nieprzyjemnych powierzchni.
 • gaziki jałowe 5x5cm i sól fizjologiczna w ampułkach, 10-15 sztuk. Sól do przemywania oczu i buzi maluszka.
 • Octenisept do dezynfekcji pępuszka.
 • Krem na odparzenia
 • pieluszki typu pampers i chusteczki nawilżane

Dla mamy do porodu i po porodzie

 • woda w butelkach z dzióbkiem i przekąski (np. bakalie, jabłko, banan, wafle ryżowe) – jeśli poród przebiega prawidłowo zazwyczaj nie ma przeciwskazań, żeby posilić się w trakcie jego trwania. A już na pewno po porodzie. Głód odczuwany po porodzie kiedy opadną już emocje jest często opisywany przez kobiety jako największy głód jaki czuły w życiu. Nie zawsze od razu po porodzie wypada pora szpitalnego posiłku. Pamiętajmy o tym, żeby mieć swój suchy prowiant.
 • koszule do porodu – minimum 3 sztuki. Pierwsza odjedzie ze szpitala wraz z okryciem kąpielowym dzidziusia zaraz po porodzie w stanie "nie do użytku". Dwie pozostałe pozwolą czuć się świeżo i komfortowo przez kolejne dni pobytu. Jedna koszula – jeden dzień.
 • biustonosze do karmienia i opakowanie wkładek laktacyjnych – tak jak w przypadku koszuli – jeden biustonosz na jeden dzień. Biustonosz musi być bawełniany, wygodny i dobrze dobrany. Na początek przygody z karmieniem, zmieniającymi się piersiami w pierwszych dobach po porodzie, polecamy biustonosze bawełniane, miękkie i na tyle elastyczne, żeby nie zaskoczył nas rozmiar biustu po porodzie którego nie da się przewidzieć przed porodem. Na dobranie ładnej, kobiecej, seksownej bielizny do karmienia w odpowiednim rozmiarze przyjdzie czas.
 • siateczkowe oddychające wielorazowe majtki poporodowe – polecamy mieć po 2-3 pary majtek na każdy dzień
 • podpaski poporodowe – każda kobieta ma mniej lub bardziej obfite krwawienie i ilość odchodów poporodowych. Na wszelki wypadek dobrze zaopatrzyć się w jedną paczkę tj. 10 sztuk na każdy dzień 
 • laktator – kto wie co to jest nawał pokarmu w 2-3 dobie po porodzie, kto przeżył nawał bez przygotowania się na niego, ten wie, że w tym okresie ssący dzidziuś i laktator jest najlepszym przyjacielem kobiety. Niezależnie od tego, czy zamierzasz karmić piersią, jak długo zamierzasz karmić piersią, czy masz w planach odciąganie pokarmu w przyszłości – laktator to przedmiot, bez którego wiele mam rodzących po raz kolejny nie wyobraża sobie pierwszych dni po porodzie.
 • pojemniki na pokarm - W szpitalu nie ma warunków do przechowywania pokarmu, dlatego ważne żeby podczas korzystania z laktatora mieć do czego odciągnąć pokarm w sposób komfortowy i higieniczny. Najlepsze będą jednorazowe woreczki z nakrętkami Twist Pouch, które nakręca się bezpośrednio na laktator.
 • higiena intymna – ręcznik papierowy zamiast ręcznika zwykłego jest znacznie bardziej higieniczny i komfortowy w użyciu. Po każdym skorzystaniu z toalety warto opłukiwać krocze chłodną wodą z rozpuszczoną saszetką Tantum Rosa. Idealna do tego będzie butelka po wodzie mineralnej z dzióbkiem.
 • kosmetyczka – naszym zdaniem podstawowe wyposażenie bez zbędnych kosmetyków urodowych. Ale to jest już kwestia bardzo indywidualna, bo dla każdej z nas „podstawowa kosmetyczka” oznacza coś zupełnie innego :-)

 

 

 

 

 

Newsletter

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl