Blog

11 maja 2017

Zasady postępowania z mlekiem mamy

 

Jak odciągać, przechowywać i podawać mleko kobiece, czyli wszystko o karmieniu piersią „inaczej” i o systemie Kiinde Twist™.

Prawie każda mama karmiąca piersią napotyka na swojej mlecznej drodze takie sytuacje, kiedy chcę lub musi odciągnąć pokarm. Przyczyny bywają najróżniejsze.

 

Są wśród nas takie, które natura obdarzyła nieograniczoną wręcz podażą tego cudownego eliksiru. Kiedy najedzony, zadowolony ssak nie jest w stanie spożytkować mleka mamy w ilości, jaką ona w danym momencie dysponuje, często rodzicielka decyduje się na odciąganie i magazynowanie nadwyżki.

Niektóre mamy karmiące potrzebują raz na jakiś czas odciągnąć jedną lub kilka porcji mleka przed zaplanowanym wyjściem z domu. Albo też – niezależnie od swoich planów – starają się regularnie ściągać mleko i mieć je zawsze w zamrażarce. Na wszelki wypadek.

Są także takie sytuacje, kiedy przyjaźń z laktatorem jest konieczna w celu pobudzania i rozkręcania laktacji albo poczucia ulgi przy nawale pokarmu.

Duża grupa kobiet z najróżniejszych powodów decyduje się na karmienie piersią „inaczej”, czyli na podawanie swojego pokarmu butelką przez cały okres karmienia. Znam takie, które przy tym sposobie karmienia trwają przez wiele miesięcy, a nawet lat. I biję przed nimi pokłony. Bo to duży wysiłek i wielkie poświęcenie organizacyjne.

Pokarm odciągają także mamy wcześniaków oraz mamy chorych noworodków, które muszą dochodzić do sił na szpitalnych oddziałach neonatologicznych.

Ja jestem mamą karmiącą piersią i odciągającą mleko jedynie okazjonalnie, ale bardzo cenię sobie mój podstawowy zapas zamrożonego pokarmu. Daje mi to poczucie komfortu w nagłych sytuacjach, na przykład kiedy pomysł wyjścia na wieczorny koncert rodzi się późnym popołudniem i szansa na odciągnięcie i zostawienie świeżej porcji mleka jest bliska zeru.

Zapewne istnieje jeszcze wiele innych sytuacji, które motywują do odciągania mleka. Ale dość już wyliczania, przejdźmy do rzeczy.

 

 

 

Odciąganie pokarmu

Pokarm można odciągać na dwa sposoby – ręcznie lub za pomocą laktatora. Pomimo że nauczyłam się ręcznie upuszcza

mleko z piersi, nie wyobrażam sobie, by tym sposobem regularnie i w dużych ilościach ściągać mleko. Jest to dla mnie zwyczajnie zbyt praco- i czasochłonne. Jestem zdecydowaną zwolenniczką laktatorów (choć wiem, że znajdą się kobiety, które doskonale się bez nich obchodzą).

Laktatory dzielą się na ręczne i elektryczne. To, jaki laktator wybierzemy, zależy od naszych potrzeb, zasobności portfela, planów co do ilości i częstości odciągania mleka, ale także od naszych piersi. Niektóre mamy nie mają większego problemu z odciąganiem i zrobią to szybko i łatwo każdym najprostszym ręcznym laktatorem. A inne potrzebują mocnego, wydajnego laktatora elektrycznego, żeby zebrać choć kilkanaście mililitrów. Jedno jest pewne. Wybór laktatora ma ogromne znaczenie. Wiem to od weteranek regularnego ściągania pokarmu, które nierzadko wypróbowały wiele modeli, zanim trafiły na ten najwłaściwszy, na który ich piersi reagowały najszybszym wypływem mleka.

Mleko możemy odciągać do pojemników wielorazowych (butelki, pojemniki), ale najwygodniej korzystać z jednorazowych woreczków do przechowywania pokarmu. Są czyste biologicznie i gotowe do użycia, a poza tym zajmują mało miejsca w lodówce czy zamrażarce. Jeśli chce się uniknąć sterylizacji butelek i przelewania pokarmu do woreczków strunowych i odwrotnie, idealnym rozwiązaniem są jednorazowe woreczki Twist Pouch™ z zakrętkami do bezpośredniego odciągania, przechowywania i podawania mleka kobiecego. Można je stosować z laktatorami dowolnej marki dzięki uniwersalnym przejściówkom do laktatorów. Nie trzeba przelewać mleka po odciągnięciu, co oznacza, że nie uroni się ani jednej kropli. Jest to niezwykle wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Każda mama, która odciągała pokarm, wie, co mam na myśli (zalana kanapa, mleko wylane na blat kuchenny podczas przelewania z butelki do woreczka itp.). Woreczki i przejściówki do laktatorów do kupienia tutaj.

 

 

 


Woreczki Twist Pouch™ wyposażone są w szczelne zakrętki, dzięki czemu zaraz po odciąganiu dobrze zabezpieczony pokarm można zamrozić lub schować do lodówki.

Niezależnie od tego, czy będziemy odciągać pokarm dla noworodka, wcześniaka, czy dla kilkumiesięczniaka, przed rozpoczęciem odciągania należy dokładnie umyć ręce i laktator z wszystkimi jego elementami.

Dezynfekcja/sterylizacja laktatora i jego elementów oraz wielorazowych pojemników do przechowywania pokarmu zalecana jest dla dziecka urodzonego o czasie:

 • w pierwszym miesiącu jego życia – przed każdym użyciem,

 • w drugim miesiącu życia dziecka – raz dziennie,

 • od trzeciego miesiąca życia dziecka – dwa do trzech razy w tygodniu.

Dezynfekcja/sterylizacja polega na wyparzaniu wrzątkiem (wygotowaniu) lub użyciu elektrycznego bądź mikrofalowego sterylizatora parowego.

Najważniejsze zasady postępowania z odciągniętym pokarmem:

 • odciągnięty pokarm możemy od razu podać dziecku albo przechować go w temperaturze pokojowej, w lodówce lub w zamrażarce;

 • jeśli nie mamy zamiaru podać odciągniętego mleka w przeciągu kilku najbliższych godzin, należy pokarm schować do lodówki lub zamrozić;

 • nie wolno łączyć ze sobą porcji pokarmu o dwóch różnych temperaturach, czyli na przykład pokarmu o temperaturze ciała lub pokojowej z pokarmem, który stoi w lodówce. Jeśli chcemy zmieszać pokarm z dwóch sesji odciągania, należy świeże mleko schodzić w lodówce i dopiero wtedy połączyć z poprzednią porcją o tej samej, niższej temperaturze;

 • nigdy nie wolno łączyć mleka rozmrożonego i świeżo odciągniętego;

 • zawsze należy oznaczyć datę i godzinę odciągnięcia pokarmu.

 

 

W jakich warunkach i jak długo można przechowywać mleko kobiece w domu?

Mleko świeże:

 • temperatura 18–25°C – do 4 godzin,

 • temperatura 25–37°C – do 2 godzin,

 • temperatura do 15°C – do 12 godzin,

 • temperatura przy tylnej ścianie lodówki (do 4°C) – do 96 godzin,

 • drzwi lodówki – nie przechowujemy pokarmu w drzwiach lodówki.


Mleko zamrożone:

 • zamrażalnik w chłodziarko-zamrażarce -10°C – 1 do 2 tygodni,

 • zamrażalnik w chłodziarko zamrażarce -14°C – kilka tygodni do 3 miesięcy,

 • zamrażarka -20°C – 3 do 6 miesięcy (niektóre źródła mówią nawet o 12 miesiącach).


Mleko rozmrożone i/lub podgrzane przechowujemy w temperaturze pokojowej maksymalnie do 4 godzin.

Resztkę mleka niewypitego przez dziecko wylewamy maksymalnie po 4 godzinach!

Nigdy nie wolno ponownie zamrażać raz rozmrożonego mleka!


Jakie są zasady przygotowania mleka matki, by można je było poda
dziecku?

 • temperaturą idealną do podania jest 37°C;

 • minimalną temperaturą do podania jest temperatura pokojowa;

 • nie wolno podawać dziecku mleka prosto z lodówki;

 • nie wolno podgrzewać ani rozmrażać mleka kobiecego w kuchence mikrofalowej, w garnku, na gazie, na indukcji; mleka nie wolno także gotować (te sposoby powodują utratę cennych składników odżywczych, przez co mleko traci swoje właściwości);

 • mleko można rozmrażać, przekładając je odpowiednio wcześniej do lodówki lub pozostawiając w temperaturze pokojowej, ewentualnie w letniej kąpieli wodnej, pod letnią bieżącą wodą lub w odpowiednim podgrzewaczu;

 • mleko z lodówki podgrzać można w ciepłej kąpieli wodnej, pod ciepłą bieżącą wodą lub w odpowiednim podgrzewaczu.

 

 

 

Podawanie mleka kobiecego, czyli jak nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem

Nie będę się rozpisywać na temat zalecanych bezpiecznych sposobów podawania mleka matki w warunkach szpitalnych. Taka sytuacja zachodzi, kiedy mamy do czynienia z wcześniakiem, kiedy dziecko wymaga sposobu karmienia innego niż tradycyjny, kiedy nie ma odruchu ssania albo kiedy zakłada się, że będzie ono karmione piersią w przyszłości, ale z różnych powodów w chwili obecnej jest to niemożliwe. Rozmaite problemy laktacyjne wymagają niezwykle rozważnego i ostrożnego podawania mleka matki nie bezpośrednio z piersi.

Nie będę także opisywać swoich doświadczeń i tego, z jak rozbieżnymi opiniami i zwyczajami dotyczącymi technik dokarmiania noworodków spotkałam się w kilku renomowanych warszawskich szpitalach. Dwie certyfikowane doradczynie laktacyjne przedstawiły mi zupełnie różne teorie na ten temat – tylko dlatego, że każda pracowała w innej placówce szpitalnej. Nie zamierzam również wymądrzać się na temat tego, jaki sposób podania mleka może zaburzyć odruch ssania piersi, i wyjaśniać, co sprawdziło się, a co zupełnie nie miało znaczenia u mnie i moich dzieci. Nie chcę obalać teorii o tym, czego nie robić, żeby nie zaburzyć laktacji.

Wreszcie – nie będę dywagować na temat tego, czy podawanie mleka kobiecego z butelki przez smoczek może zaburzyć odruch ssania piersi. Ośmielę się jedynie powiedzieć, że mimo wszystko jest to najpopularniejszy, najłatwiejszy i najczęściej wybierany sposób regularnego karmienia dziecka mlekiem kobiecym jeśli nie jest karmione bezpośrednio piersią. A już na pewno jedyny sposób podawania swojego mleka przez mamy, które zdecydowały się na wyłączne karmienie piersią „inaczej”.

Zatem Jak nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem?

Podgrzane do odpowiedniej temperatury mleko kobiece przelewamy do butelki, nakręcamy smoczek i karmimy niemowlę.

Ale można jeszcze prościej. Jeśli zdecydowałaś się na bezpośrednie odciąganie pokarmu prosto do zakręcanych woreczków Twist Pouch™ nie ma nic prostszego, jak nakarmić dziecko bezpośrednio z woreczka, bez przelewania mleka do butelki. Wystarczy wpiąć woreczek w Butelkę Squeeze™, jednym ruchem nałożyć aktywny smoczek Activ Latch™ o wybranym przepływie (slow, medium, fast) i nakarmić dziecko.

 

 

 

Smoczki Activ Latch™ wymagają aktywnego ssania i pobudzania, żeby mleko płynęło, są więc bardzo dobrym rozwiązaniem przy karmieniu naprzemiennym z butelki i piersi. System Twist™ do kolekcjonowania, przechowywania i podawania mleka kobiecego jest na tyle uniwersalny, że nie zmusza do korzystania ze smoczków Activ Latch™ (choć my oczywiście uważamy, że są najodpowiedniejsze). Jeśli dziecko akceptuje inne smoczki, bez najmniejszego problemu można za pomocą uniwersalnych przejściówek Direct Pump™ nakręcić na woreczek Twist Pouch™ smoczek innej popularnej marki.


Więcej o systemie Twist do kolekcjonowania, przechowywania i podawania mleka kobiecego tutaj.

Wszystkie akcesoria Kiinde® Twist™ do kupienia tutaj.

Osobiście przekonałam się, że woreczki Twist Pouch™ z nakrętkami i cały system Twist™ marki Kiinde® to niewiarygodne ułatwienie procesu odciągania, przechowywania i podawania mleka kobiecego. Kto kiedykolwiek odciągał mleko dla swojego malucha, ten wie, że przy tej procedurze każde ułatwienie jest na wagę złota.

 

Ten wpis nie stanowi profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów z karmieniem piersią, lub wątpliwości związanych z odciąganiem i przechowywaniem pokarmu należy skonsultować się z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Wytyczne podane w niniejszym artykule pochodzą min. ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Newsletter

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl